Fotky z akcí

S klubem Bezva prázdniny jsme s rodinkou vyrazili na Kvildu hrát hry venku i uvnitř a také pouštět draky. FOTO
Opět jsme původně chtěli jet Bečvu, ale nebyla voda. Jedna z mála řek, která se tvářila sjízdně byla Jizera, a tak jsme změnili plány. Jelo devět dospělých a osm dětí, proto denní úseky nebyly dlouhé, ale suché a vysoké jezy a s nimi související "volej" nám dal pěkně zabrat, stejně jako impetigo, které ovládlo naše děti. Fotkyz Exy 500 ZDE.
Letos jsme první polovinu dovolené strávili v Pyrenejích, cestou se stavili v automobilovém muzeu v Mulhaus a druhou polovinu u moře u Santanderu. Fotky TADY.
Daniel chodí na mineralogický kroužek a tohle byl první výlet do terénu. V mramorovém dolu Krty u Strakonic jsme našli krásné krystaly křemene, kříšťálu a kalcitu.
V Lisabonu jsem se zdržel dva týdny, protože první týden se konala konference IUFRO, sekce 7, tj. Ochrana lesa a druhý týden závěrečný meeting projektu HOMED. Ze začátku alba je záběr na kolegy, jak obědváme na schodech, z papírových krabic. To se mi na konferenci ještě nestalo. Pak jsou fotky z organizovaného výletu do asi sto let starého obrovského městského lesoparku Monsanto, pak lisabonské akvárium a nakonec něco z výletů do blízkého okolí. Moc mě fotit nebavilo, až na to akvárium :-) FOTO
Letos jsme konečně splouvali vloni slibovaný Váh. Nebylo nás mnoho, ale o zážitky nebyla nouza. Náramně se nám dařilo hledat krásná místa k táboření, počasí až na jeden večer také krásně vyšlo, vody bylo dost a hlavně, Váh je nádherná řeka. Jen dva obrovské jezy, jinak každou chvílí krásná peřejka a svižný tok poměrně mohutné řeky s oblázkovitým dnem. FOTO je z Opemy.
Jízda těch nejstarších veteránů, tedy motocyklů do roku 1918, i když výjimek bylo hodně. Já jel s Laurinkou z roku 1901 a Petr s Douglasem. Náramný úspěch! FOTO
První tábor našich kluků pod vedením Severky. Ale s rodiči, tedy převážně jen se mnou. Nádherné momenty. Doufám, že jim tábornické srdíčko vydrží. FOTO

Tentokrát jsme vyrazili opět do Alicante, a to naší obytnou dodávkou. Byl to krásný výlet a opět šťastné shledání s kejvačkou, která p odvou letech opět chytla na druhé šlápnutí a najezdila za ty necelé tři týdny 830 km. Fotky z muzea jsou z tovární expozice BMW v Mnichově. FOTO

Danielovi bylo 6 let. Ale kamarádi byli zrovna nemocní a počasí také nic moc, takže jsme akci posunuli k Alexovým narozeninám, kterému byly 4 roky. FOTO
První náš vícedenní výlet s Leticie obytnou dodávkou se konal do Slovinska. Navštívili jsme jezero Bleď a prošli se podél Soči a Korytnice. Byla s námi i celá španělská rodina. FOTO

Se Sáhibem a Jendou jsme byli Oxfordem pozváni na slavnou osadu v Brdech, kde se knal její výroční potlach. FOTIL jsem Flexaretem.
Díky kovidu nebylo moc možností, jak pořádat oslavy narozenin, takže jsme si dali prosincovou jednodenní Vltavu se zakončením Pod Skálou. Jedna fotka je tam ze Silvestra na u Sáhiba na Klondajku a pak tradiční Ledová jízda s veteranklubem 1. 1. 2022. FOTO

Na osadu jsme tentokrát vyráželi z Kaplice, a to na kanoích. Byla to tvrdá dřina, protože hodně mrzlo a ta trocha vody v řece se proměnila v led. Kanoe navíc obsahovali sudy s pivem, které jsem v rámci oslav mojí čtyřicítky zakoupil. Nezapomenutelná akce. Fotil jsem sovetským panoramotickým přístrojem Horizont. ZDE je foto.

Jednodenní výlet s dětmi. Přidala se k nám Anna a Pepa s kluky z Šindláku. FOTO

Rodiná dovolená tentokrát na severu Španělska. Cestou jsme navštívili muzea u německého Sinsheimu. FOTO

Tradiční oslava v Zachariášce, tentokrát jsem si ale babičku krásně vyfotil.

Připravil jsem na její počest výběr fotek z jejího celého života.
Dvacátá druhá osada třiadvacítka byla ve znamení projevů svobodné vůle, jako vždycky, ale tentokrát i proti nařízením o omezení pohybu a pořádání hromadných akcí. Ale pravda je, že v předepsaných situacích jsme měli roušky, skvěle fungující šerif Albej hned na začátku rozdal plechové panáky, abychom po sobě necucali flašky a třeba já jsem měl i čerstvý negativní test :-) A kdo by nám vyčítal pobyt v přírodě? Ani Soběnovská hospoda se nás letos nedočkala. Zato osada nás hýčkala ve svém lůně řádně. Objevil se tam sud Krumlovské dvanáctky, na roštu přistála kuřátka i guláš a noc byla tak teplá, že se v zimních spacácích nedalo vydržet. Díky kamarádi!!! Fotky ze Zenita jsou TŮDLE.
Křivonoska s tak významným výročím se konala díky koronáči v úplně neobvyklém termínu. A stejně všichni trnuli, jestli díky vládním nařízením klapne. Ale klaplo. A jak! Počasí vyšlo, účastníků habaděj a atmosféra snad ještě lepší, než obvykle. My jsme si jí užili jako aktivní závodníci se sajdkárem BMW R12 celá rodina. Důkaz je ZDE.
Měla narozeniny až 4. 10. Ale nechtěli jsme riskovat nepřízeň počasí, a tak jsme se shodli na 12. 9. A jak dobře jsme udělali!!! Po dvou týdnech koronavirus zas všechno zakázal. Chyběl akorát Pepa s rodinou. Myslím, že se ale oslava moc povedla a v podivných časech jsme se všichni příjemně rozptýlili. HLE!
Letos jsme po 13 letech zopakovali Lužnici. Ale ne tak docela. Protože jsme z rozvodí pokračovali po Nové řece a pak po Nežárce. Z Veselí jsme pak pokračovali po Lužnici do Roudné. Leticie s dětmi se připojila na první večer v Suchdole, na táboření na Rozvodí a o další noc později na "Spáleném mostě". Dokonce i Daniel se mnou jeden den jel, a to z Rozvodí na Spálený most. Pak se maminka rozhodla, že se už moc pokazilo počasí :-) Mě osobně Nová řeka a Nežárka hodně překvapily. Už jsem si je z dětských let nepamatoval. Staleté duby podél rovného koryta a později zase meandry jako na horním toku v úplné divočině. Právě onen Spálený most se nachází opravdu v srdci CHKO Třeboňsko, uprostřed úžasných lužních lesů. Samozřejmě, že nešlo o kemp, ale o pouhé ohniště, u které se možná občas ohřáli rybáři. V kempu jsme spali jen na začátku v Suchdole a pak na Dráchově, což je spíš tábořiště. Z obvyklých účastníků nezklamal Zdeněk a překvapila Adéla, která sice na lodi nejela, ale vyslala potomstvo s mužem. Kéž by se alespoň podobně zase přidali ostatní! Fotky z Opemy ZDE.
Nejdříve kvůli koronaviru odvolané, ale nakonec přeci jen svolané závody na Lipně. Letos na jiném místě a s nečekaně vloženým běžeckým závodem. Ale stejně jsme vyhráli :-) FOTO
Byl jsem poctěn pozváním Sáhiba, abych s ním a Honzou S. vyrazil trempovat po Brdech. Tedy, trošku jsem se vnutil, protože podle Sáhibovo fotek jde o autentické trempování. Musím říct že jsem byl nadšený. Klaplo jak počasí, tak parta, potkali jsme další trempskou partičku - Oxforda a spol., se kterými jsme si s chutí a pořádně zahráli, spolu přespali v jejich osadě a obdrželi pár pěkných tipů na legendární osady jinde v Brdech. Kéž by se mi takový výlet mimo čas a prostor zas podařilo podniknout. Bylo to úžasné. TADY je pár nic moc fotek z Opemy.
Petr Hošťálek mě pozval s sebou na dočasnou výstavu mimořádně vzácných exponátů NTM, ale i soukromých sběratelů, zaměřených na zn. Jawa. Šlo výhradně o prototypy nebo závodní modely, často dochované v jediném exempláři. Neuvěřitelná podívaná byla uvedena přednáškou šéfa dopravní expozice Arnošta Nezmeškala, který nás pak provedl i mezi jednotlivými exponáty. Foto, včetně informačních štítků ZDE.
Leticie dostala od Třech Králů poukaz na tři dny  v hotelu v Budapešti pro celou rodinu. Počasí moc nepřálo, ale o to příjemněji bylo v lázních Gelört! Zvládli jsme i jízdu na ruském kole a parníkem po Dunaji. FOTO.
Jednadvacátý ročník osady měl celkem standardní průběh. Až na to, že samotný šerif - Kedli - na osadu v opilosti vůbec netrefil. My ostatní jsem si náramně užili druhý osadní den a do Nesměně se zvedli snad až v půl třetí odpoledne. FOTKY jsou z filmu z Opemy.
Letos jsem nejel závodně. Nějakým omylem nedošla moje přihláška s BMW R12, a tak jsem získal alespoň pořadatelské Péčko za příslib fotografií. které jsou ZDE. Přes 100 km dlouhou trať jsem si projel v dost zběsilém tempu, abych stihl co největší škálu vozidel vyfotit jak na startu, tak na trati, tak i na disciplínách. Výborně mi k tomu posloužila čerstvě zrenovovaná BMW R69s, která si tí modbila svou premiéru.
Pro nás s Leticií srdeční záležitost. Na konferenci téhle pracovní skupiny jsme se přesně před deseti lety poznali! Do Itálie jsme vyrazili celá rodina, autem. Výlet byl pestřejší o Danielovy neštovice, které propukly večer před odjezdem. Konference probíhala jako vždycky vpříjemném rodinném duchu, plná nových nápadů a zajímavých diskuzí. Přednášeli jsme oba dva. Škoda, že jsme museli odjet o něco dříve. Důvod tkví v akci o pár řádků výše :-) FOTO
Jubilejní, 10. ročník recesistické projížďky veteránů měl mimořádně vydařenou koncovku v Kocourově! Jen se mrkněte!
Závěrečné setkání velmi úspěšné COSTovské skupiny. Dolaďovali jsme společné publikace, prezentovali všechnu udělanou práci - já jsem prezentoval náš úspěšný projekt podporovaný českým COSTem. Skopje je opravdu zvláštní město, plné honosných staveb antického stylu, ale stáří do deseti let. Je plné obrovských soch jezdců na koni různého poslání, z různých období. Ale při sledování těchhle opulentních monumentů se člověk přizabije na totálně rozpadlém chodníku. Určitě ale stojí za návštěvu! Foto z Opemy ZDE.
 
Tahle osada byla výroční - už dvacátá! A tak jsme si všichni hodně dali záležet, aby to nebyl takový úpadek původní myšlenky, jako vloni. A moc se to povedlo. Všichni se opravdu překonávali, aby osada byla o kamarádství, dobré vůli pomoct, udělat dobře a užít si ten malý kousíček trampingu, který nás vždycky uvádí do Vánoc. Fotky z Opemy TADY.
Předposlední setkání v rámci skupiny COST zaměřené na pryskyřičnou rakovinu borovice. Viděli jsme malou erupci Etny, která za pár týdnů na to začala chrlit prach! Mám tu něco málo černobílých fotek.
V pátek 14. jsem zašel do Archy na pivo a dozvěděl se, že se boršovská omladina chystá, stejně jako vloni, na výlet na babetách. Leticii jsem měl i s dětmi ve Španělsku, tak proč se na pár dní neutrhnout! Vzali mě do party, i když jsem se přidal na pařezu. Odjížděli jsme v sobotu po obědě v plné polní a jeli přibližně podél Vltavy na sever. Navštívili jsme Jiříčkovo muzeum v Pořežanech a s úsměškem na ústech vyrazili dál přes Týn nad Vltavou a Albrechtici až na Zvíkov. V kiosku jsem si dali nějaké to vítězné pivo a sklouzli lesem dolů k vodě - přespali jsme pod širákem na břehu Orlíku. Ráno nás vítal opět krásně slunečný den a výhled na hrad. Proto jsme ho navštívili a vydali se zpátky, podobnou cestou. Fotky z Opemy jsou TADY.
Vodu jsem letos začal organizovat trochu pozdě, a protože Zdeněk mohl až v druhé půlce září, vyšlo to na poměrně pozdní termín. Proto bylo počasí trochu drsnější, příšerně foukalo a občas pršelo, ale dalo se to vydržet. Moravice se 13 kubíky byla famózní. Teklo to přesně tak, aby to na otevřenou vydru bylo pořádně zajímavé, ale zároveň ještě jetelné. Škoda, že pouštěli z Kružberka jen první den. Níže už to dost drhlo, ale jet se dalo relativně dobře. Projeli jsem Opavou i Ostravou a skončili až na hranici s Polskem. FOTKY jsou tu z mojí Opemy na film a tři od Milana Kapouna, který nám zapůjčil lodě. Spolupráce s ním byla moc příjemná a jeho půjčovna s Přerova můžeme opravdu doporučit.
Cervera se to myslím jmenovalo, poblíž krásného městečka v Kantábrii, na severu Španělska. Svatba byla mimořádně doladěná co se týká dekorace, jak je u Maisy zvykem. Fotky jsou TADY.
Brali se v Bořeticích a v místních krojích, jaká to byla nádhera, posuďte sami ZDE
S týmem Máš hlad!? jsme skončili ve dvoustovce druzí z 35 posádek a druhý den v závodě 10 posádek na 1000 m jsme vyhráli! Co dodat? Sned jen FOTO.
Letos jsem se opět účastnil s BMW R12, ale Leticie vzhledem k pokročilosti těhotenství se mnou celou trasu nejela. Startem jsme ale projeli i s Danielem! Oběd byl tentokrát v Bechyni, počasí přálo a tak jsme měli krásný výlet po okolí Hněvkovické přehrady. 151 fotografií TADY.
Týdenní kurz kolem fyziologického výzkumu sazenic napadených patogenem Fusarium circinatum, který způsobuje choroby zvanou "Pryskyřičná rakovina borovice". Jeden z partnerů projektu, který se tomuto tématu věnuje kurz uspořádal ve svém univerzitním městě - v Aveiru. Účastnili se převážně mladí doktorandi, celkem v počtu asi 22 lidí. Akce byla jak po společenské, tak po odborné stránce naprosto vymazlená. Důkazem jsou i FOTKY. Jen jsem mohl stihnout to letadlo zpět a neztratit mojí 10 let kouřenou fajfku!
Do Brna jsem už tradičně zajel se svatební erdvanáctkou. Šla jak hodinky a akce v srdečné atmosféře proběhla na výbornou! FOTO jsem pořídil Opemou II.
Na poslední letošní akci českobudějovického veteranklubu jsem vzkřísil indického Enfielda. Projížďka byla fenomenální, stejně jako počasí. Jeli jsem z Plavu do Leopoldova u Pohorské vsi a zpět. Fotil jsem Pentaconem ZI a Opemou II. Fotky tůdle.
Na dovolenou se Španělskými rodiči jsme tentokrát nejeli po ose, ale letěli. Všichni tři. První týden jsme bydleli v ponajatém domě v Agres, kam jsem si vzal z Alcoy i svou španělskou Kejvačku. Ta nás doprovázela i druhý týden dovolené, v asi 70km vzdálené Denii, kde jsme bydleli v apartmá u moře. FOTKY.
Fotky z Pentaconu ZI jsem tradičně vyvolal řádně pozdě, takže ZDE jsou.
Letos jsme na vodu vyrazili pro změnu na Slovensko. Na kanoích nás jelo asi 11 a počasí se fakt vydařilo. Bez problémů jsme sjeli 90 říčních kilometrů za čtyři dny, a to z Nemecké do Revišťského Podzámčí. Nikdy nezapomenu na Červený medokýš - minerální pramen vyvěrající u našeho divokého tábořiště pod Zvolenem. Akorát mineralizovaný a přesně studený, přirozeně jemně perlivý. Hron je krásná řeka. Ačkoliv jsme neměli zrovna moc vody, peřeje byly v každé zatáčce a tak kilometry příjemně ubíhaly krásně kopcovitou krajinou. Zúčastnili jsme se také startu automobilové soutěže do vrchu a promoakce TUC. Fotografie z Flexaretu jsou TADY.
Tradiční jawáč, výborná parta, skvělá zábava celé tři dny, spousta účastníků a úžasní srdcaři-organizátoři Jaromír se Satanem. Já jsem se v sobotu zajel pochlubit s čerstvě zajížděnou BMW R69s, ale to jen na chvíli, abych se snad nepřipojil k dezertérům jiných značek. V sobotu jsem poslušně nastoupil a absolvoval vyjížďku do Lhenic s Ogarem 350/12. Fotky ZDE.
Opět po dvou letech se pořádala další konference naší nejoblíbenější skupiny IUFRO, zaměřené na choroby listí, větví a kmenů. Pro mě byl dokonce výroční. O 10 let dříve jsem vyrazil na svůj první, do Šoproně. Na tuto konferenci jsme vyrazili s Leticií a Danielem a od začítku bylo jasné, kdo je z nás nejoblíbenější účastník. Daniel šel z ruky do ruky. Byli jsme dost aktivní, Leticie prezentovala dvě přednášky, já jednu. Po konferenci jsme ještě navštívili Toronto a nedaleký přírodní park. ASi 170 fotek je TADY.
Náš synek si užil svojí první narozeninovou párty, když mu byl rok a den. Krásná oslava na zadním konci naší zahrady měla bohatou účast, což se i odrazilo na množství dárků. Já Danielovy věnoval krásnou obrovskou Tatru 148, včetně pořádné, vlastnoručně postavené garáže. Foto TŮDLE.
Padesátku strýček Zbyněk slavil v kulturáku v Srníně. Sešla se celá rodina a náramně jsme se bavili :-) Foto TADY.
Závody dračích lodí v Brně, v naší domovské loděnici na Svratce. Jel se závod na asi 2,4 km, mix, open a ženy. V mixech jsme s Dragonclubem skončili třetí z patnácti týmů, na malých lodí v kategorii open druzí z šestnácti a ženy myslím třetí, takže každá rozjížďka končila pohárem. Krásný podnik na závěr sezóny. Fotky ocukrované několika snímky z fotoaparátu Horizont ZDE.
Letos padla volba na Berounku. Nebylo nás mnoho. Zúčastnil se Zdeněk Charvát, Kačka a Míša Litvanů, Michal Míša Hojdů, Andreas a Tamara z Vídně, já a autem nás doprovodila Leticie s Danielem. Inu, kamarádi se množí a někteří to nedokáží skloubit s několikadenním vodačením! Berounka je nádherná řeka, hlavně díky svému okolí, ale jinak je to strašný olej! Že by příští rok Hron? Fotil jsem letos měchovým foťáčkem na formát 4,5x6cm, o kterém se domnívám, že je to německá značka Balda. Každopádně je starý minimálně 80 let a závěrku umí jen setinu vteřiny. Fotky z jednoho filmu jsou všechny ZDE.
Vytrvalostní terénní závod malých motocyklů byl pořádán Veteranklubem Kytína a Chouzavé na louce nad Kytínem. Petrovi nedalo vůbec žádnou práci mě přesvědčit, abychom se zúčastnili a přihlásili se do kategorie motokol do roku 1948 s mým dobře jezdícím Manetem. Jako záložního jsme vzali i petrova Maneta z muzea a jako třetího jezdce do týmu přibrali Michala Hojdu. Závod byl neskutečně drsný.Jak pro nás, tak naše Manety, které se posunuly ve svém životním cyklu. Můj ze stádia nálezového stavu d ostavu vraku a petrův z renovovaného muzejního exponátu do nálezového stavu. Za 24h jsme nakroužili cca 645 kol, každé z nich trvalo kolem 1,5 minuty. Z toho vyplývá, že byly pauzy. Můj Manet jel až se mohl přetrhnout, a tak se přetrhl. Přetržený rám v oblasti předního držáku motoru jsme třikrát svařovali a když praskl po čtvrté i po zajištění ráčnovým popruhem, vymontovali jsme mlj motor a vsadili ho do petrova Maneta, jehož motor výrazně ztrácel výkon a především jiskru i po výměně zapalování. Tato výměna, spolu s výměnou předního kola trvala od čtyrech do šesti ráno. Přetrvávajícím problémem bylo také smíkání plaště a s tím spojené vytrhávání ventilku. Duši jsme ale měli jen jednu náhradní. Podařilo se nám také jednou regulérně píchnout, takže jsme náhradní duši později i lepili. Po šesté ranní jsme zastavovali prakticky už jen kvůli tankování, dopínání řetězu a posouvání smýknutých plášťů. Naposledy se ventilek vytrhl u zadního kola pět minut před koncem závodu, takže nešlo jinak, než s prázdným zadním kolem ještě tři kolečka doplavat. Clkově jsme byli 13. z 16 týmů, ale i přesto jsme obdrželi pohár a kvalitní rum za naše nasazení s historickými stroji. 84 fotografií je k prohlédnutí ZDE.
Moc pěkný značkový sraz historických motocyklů pořádal Motoveterán klub Ogar v okolí Slavonic. A tak jsem vzal svého Ogara 350/12, Petr svého Ogara 250 a vyrazili jsme se na jeden den zúčastnit. Byl to krásný zážitek a já dokonce vyhrál pohár . Několik fotografi z Opemy II TADY.
Splutí Dyje bylo provázené snad nejnižším vodním stavem, který jsme kdy zažili. Hlavně druhý den jsem lodě více tahali, než jeli, ale absolvovali jsme nádherný úsek ze Znojma do Pasohlávek. Ani jedna noc v kempu, vše prakticky na divoko a ještě jeden alespoň pro mě nový detail, nebyly plastové vydry, takže jsme vodu absolvovali na Pálavách. Fotil jsem Opemou 2 a čekal na nový skener negativů. Proto mohu FOTO zveřejnit až téměř po roce.
Opět trochu pozdě, ale přeci jen - pár fotografií mizerné kvality, digitalizovaných z filmu Etarety TADY.
Připojili jsme se k dalšímu výzkumnému týmu, který se věnuje chorobě borovic, nazvané "Pine pitch canker", tedy něco ve smyslu smolné rakovině borovic. Český název tato choroba ještě nemá, pochází ze Střední Ameriky a do Evropy byla zavlečena teprve asi před deseti lety. Rozšířená je na severu Španělska, a proto se konala konference právě tam - v Santanderu. K akci jsme se připojili, i když u nás zatím choroba není, protože samotná akce je zaměřena na výzkum a vývoj preventivních opatření k jejímu zavlečení. Po dvoudenní konferenci (jeden den prezentace, druhý den terénní exkurze) jsme zůstali ještě na víkend, protože přijeli rodiče Leticie. 97 fotek ZDE.
Každopodzimní hlavní terénní cvičení studentů bakalářského studijního programu Lesnictví. ZDE jsou k dispozici fotky s pojmenováním parazitických hub pro dobrovolné samostudium.
Naprosto úchvatný sraz historických vozidel s nábojem rychlostní soutěže do vrchu. Náboj akci neubralo ani Karlovu rozhodnutí udělit ceny ještě před startem. Všichni jsme si užili benzinem provoněný den s burácením historických koní pod kapotami i pod nádrží motocyklů. Mě nejvíce opět nadchli BMW motocykly, tentokrát dokonce dvě R63, dvě R51, R71 a R16. Sám jsem se zúčastnil s mojí R12 se sajdkárem Steib 28 a ačkoliv jsem utrhnul kulový čep připojení sajdy, odjel jsem bez poháru. Dojem na diváky jsem ale bezpochyby udělal :-) Fotky TADY.
Více než dvoutýdenní dovolená byla okořeněná tím, že jsem si na ní připravil pořádnou KÝVAČKU, během dovolené jsem najezdili jen asi 500km, ale alespoň malá projíždka se konala každý den. Bydleli jsme v "La chocolatera", což je letní sídlo rodiny Botella poblíž vesnice Agres, Alicante ve Španělsku. Dům koupil v padesátých letech Leticiin pradědeček, aby se rodina pravidelně v létě scházela, a protože měl tři syny, je dům patřičně velký. V dnešní době se rodina v domě příliš neschází a dům chátrá. Zrovna v současné době se vyřizuje jeho prodej, což je škoda, má silný genius loci a vůbec se nedivím Leticii, že už teď po něm smutní. Do Agres se ale budeme vracet snad každý rok. I když budeme bydlet jinde. Během pobytu jsme navštívili asi 70 km vzdálenou Javeu, kde jsme byli skoro týden ubytovaní a uživali si moře. Cestou zpět jsme navštívili krásné motocyklové muzeum a poslední den jsem za silného deště pozvedl úroveň místního veteránského srazu, který byl ale pro nepřízeň počasí zrušen. Všechny fotky ZDE.
Na tento sraz budu vždy rád jezdit, a protože v předchozím roce se Michal Hojda ženil a já byl jeho svědek, přesně v tomto termínu, nemohl jsem poprvé předvést svůj nový sidecar BMW R12+Steib 28. Premiéra v Jánu ho čekala až tentokrát. Nemnoho fotografií TU.

Pravidelný meeting skupiny zabývající se chorobami asimilačního aparátu, větví a kmenů dřevin se tento rok konal ve Švédsku. Účast byla přeci jen poznamenaná cenou vložného, Švédsko je prostě drahá země. Ale oba jsme s Leticií odprezentovali své příspěvky, prohlédli si Stockholm, absolvovali zajímavý terénní výjezd. Foto je TŮDLE.
Neuvěřitelná a neočekávatelná párty. Konečně jako všechny s Cristinou McKellar a Jirkou Janouškem, kteří jsou nyní už manželé. Tříhodinová taneční párty se konala opravdu od šesti do devíti hodin RÁNO!!! Doprovázelo jí cvičení jógy a konzumace velmi vymazlené kávy, čajů a všelijakých zákusků nejrůznějších chutí a vůní k dokonalé snídani. Byl jsem pozván coby fotograf, a tak je poměrně dost fotek k dispozici ZDE.
Naši svatební cestu jsme spojili s účastí na IUFRO konferenci, zaměřené na invazně se šířící původce odumírání rostlin z rodu Phytophthora. Konference se konal v Esquelu, v Patagonii první týden našeho pobytu. V rámci konference jsme navštívili tři národní parky - Los Arayanes, Victoria Island a Los Alerces. Po konferenci jsme se už jen sami s Leticií autobusem přesunuli dále na jih. Jeden jsme strávili kvůli přestupu v na první pohled nezajímavém městě Comodoro, které leží na atlantickém pobřeží. Protože to bylo první místo v Argentině, kde se začala těžit ropa, nemohli jsme nenavštívit petrolejářské muzeum na místě prvního vrtu a vypálený dům prvního prezidenta petrolejářské společnosti. Další cesta vedla ještě jižněji, ale zpět na západ - do Národního parku Los Glaciares, konkrétně do El Calafate v podhůří And, odkud jsme vyrazili na krátký výlet k Perito Moreno - jednomu z nějvětších ledovců, který se pyšní tím, že jako jediný na světě stále přirůstá! Pak jsme se přesunuli asi 250km severněji do El Chaltenu. Odtud vedou stezky na treky trvající právě tak akorát na jeden den. Absolvovali jsme tři a tak jsme se mimo jiné octli i pod bájným vrcholem Fitz Roy (3375 m n. m.), který vylezlo jen několik nejlepších horolezců světa. Z El Calafate jsme přeletěli na úplně druhý konec Argentiny, který jezuité kdysi pojmenovali Misiones. Leží v subtropické oblasti a nejznámější atrakce této oblasti jsou druhé největší vodopády na světě - Yguazu, které jsme navštívili. Trochu nás zklamala obrovská návštěvnost tohoto národního parku, která je opravdu na úkor dojmu z této živelné nádhery. V okolí vodopádů bylo ještě pár zajímavých míst k vidění, např. dům postavený z petlahví, nebo rodinný projekt podpory úcty k stromovým velikánům. Na ploše několika arů je zde shromážděno úctyhodné množství i tisíc let starých kmenů, ze kterých jsou sestaveny podivuhodné stavby. Závěr naší cesty patřil Buenos Aires, které nás zklamalo svou otřesnou kriminalitou, která se nás také trochu dotkla. Ale protože jsme se ubránili, můžete si prohlédnout pár set fotografií ZDE.
 
Na svatbu jsme vyráželi 25. 7., protože jsme pro cestu zvolili tradiční motocykly BMW. Petr Hošťálek jel s , já s civilní R12, kterou jsem asi den před tím dokončil a Michal Hojda jel s BMW R65 z roku 1981. Plán byl jasný. Za nějakých 6-7 dní dojet do španělské Salamanky, tam se za svědectví Michala oženit s Leticií Botella Sánchez, naložit jí do sajdkáru a na věky si jí odvézt do ČR. Michal si měl zpět na tandemu přivézt svojí novomanželku Míšu, která do Španělska letěla spolu s mojí maminkou, bráchou Pájou, Jindrou Hrubou a Tomášem Pečmanů. Petr Hošťálek si sajdkár ponechal volný pro případné trofeje (motocykly), které by nám přišly do cesty. Na cestě se ale vyskytl problém. V jižní Francii u Marmande odešlo Michalovi elektronické zapalování a přes veškeré pokusy se ho nepodařilo vzkřísit. Motorku jsme tam nechali a objednali novou zapalovací jednotku v Salamance. Michal nasedl do sajdy k Petrovi a tak jsme cestu s časovou rezervou po šesti dnech absolvovali. Následujících pět dní bylo zcela ve znamení svatebního veselí. Sňatek proběhl u královského loveckého paláce, pod širým nebem, vprostřed dehesy - řídkého lesa dubu cesmínolistého, v němž se pásli býci pro koridu a prasátka na iberskou šunku. Svatba byla na místní poměry spíše menší, účastnilo se jen něco přes sto lidí, z toho 19 Čechů! Po svatbě jsme ještě asi tři dny zůstali s novou rodinou a pak se vydali na cestu zpět - Já s Leticií s naší sajdou a Petr s Michalem a Míšou na šedivce. Cestou přes Baskytsko jsme náhodou navštívili dílnu Natcho Barrala, který se věnuje servisu a renovacím starých motocyklů BMW a když jsme se vrátili zpět do Marmande, pokoušeli se opravovat michalův motocykl. Strávili jsme téměř celý den hledáním závady, protože vyměněným dílem nebyla závada odstraněna. Nakonec jsme kapitulovali a motocykl deponovali v přilehlém servisu, odkud si Michal později zařídil odvoz. Michal s Míšou odjeli nakonec autem, spolu se svatebčany Kubou a Sárou, kteří byli tak moc laskaví, že se pro ně pár set kilometrů vrátili. Pokračovali jsme tedy jen s Leticií a Petrem, překřížili Švýcarsko a Německo a po osmidenní cestě se za strašného lijáku vrátili domů - do Boršova. Výběr fotografií se nachází TADY. Je to směs mých černobílých fotek z Exakty, fotek Leticie, Petra Hošťálka, Miriam, a Sáry, která byla hlavním fotografem svatby.
Ani nevím, kolik vozidel se letos zúčastnilo, ale bylo jich určitě hodně přes dvěstě. Já jel s Leticií na vloni zrestaurované BMW R12 z roku 1938 a moc jsme si to užili. Počasí naprosto bez chybičky a krásná jízda vedla přes Český Krumlov. Přes 170 fotografií je k nahlédnutí ZDE a výběr toho nejlepšího, tj. asi 30 obrázků TADY.
Akce se konala po loňských pozitivních zkušenostech znovu. Jednalo se o exkurzy do Arboreta Křtiny, na NPR Rendez-vous, do NPR Cahnov u Lanžhota (za účasti Akademie věd a dalších studentů), Lednického parku a pak pěšky do Břeclavi. Akce byla podpořená evropskými fondy, takže jsem měli k dispozici autobus, ubytování i občerstvení :-) Fotografie s popisky jsou k dispozici ZDE. Najdete galerii fotografií převážně plodnic hub a k nim po kliknutí na malé "i" nahoře také popisky s názvem.
V podstatě jsem se jel představit rodičům přítelkyně, a protože s takovým děvčetem, jako je Leticia není radno váhat, rovnou jsem si o ni řekl, takže jsme odletěli zpět do ČR jako snoubenci. Leticia mi připravila ve Španělsku pestrý program. Každý den aspoň chvilku s nějakými přáteli, večeře s její báječnou rodinou, prohlídka krásného 200tis. města, ale především dvě muzea! Automobilové muzeum je přímo v Salamnce a motocyklové muzeum s asi třema stovkami exponátůve150km vzdáleném Hervasu. Spoousta fotografií, především motocyklů je ZDE.
Leticia jela na stáž, já taky trochu na stáž, ale hlavně na konferenci o jilmech po sto letech grafiózy, kde jsem měl i svůj příspěvek. Fotky nesmrdící benzinem TADY. V sobotu 6. 10. jsme navštívili motocyklové muzeum v Poretta Terme, věnované místní továrně DEMM (Daldi e Mateuci Milano). Muzeem nás provedl jeden ze zakladatelů - syn jednoho z konstruktérů motocyklů. Slušné množství fotek motocyklů DEMM ZDE. Návštěva byla natolik povznášející, že jsem o ní napsal článek na server motorkari.cz.
Letos jsem nevynechal a vzal s sebou Leticii, tradičně skvělá hodová zábava doplněna opravou a projížďkou Tomovy panelky (to je ta motorka, ne jeho nová přítelkyně). 40 fotek.
Naše první společná dovolená s Leticií se velmi vydařila. Nachodili jsme spoustu kilometrů přes nejvyšší Tatranská sedla, zdolali Rysy (asi 2000 m n. m.), prošli se i po polské straně, spali ve stanu, v horské chatě, v motorestu, penzionu, hotelu a pod širákem. Na poslední dva dny se k nám připojil také Viktor s Marií a prošli jsme si křížem kráž také Slovenský Ráj s pověstnými žebříky v krasových kaňonech. Foto veškeré ZDE.
Díky COST projektu okolo nekrózy jasanů jsem se vypravil na měsíc do Belgie, konkrétně do Gembloux ve Valonsku. Stáž byla velmi přínosná, naučil jsem se mnoho nových věcí v mé oblasti výzkumu a k tomu poznal, že existují země, kde mají možná lepší pivo, než v Čechách a že nejsme pupek světa :-) Spousta fotek ZDE.
Tradiční sraz veteránů ve Sv. Jánu nad Malší. Já jel s BMW R12 sólo a Leticie Velorexem. Na první kolo jsem vzal na tandem Michala Hojdu a Leticie svezla jeho Míšu. Ceny za nejvzdálenějšího účastníka (do formuláže jsem uvedl Leticiiinu španělskou adresu) jsme se ale nedočkali. Umístění také nebylo žádné, v Jánu nemá moc cenu závodit, protože ceny většinou dostanou podvodníci, navíc jsme během druhého kola pomáhali kamarádovi lepit píchlé kolo u kejvačky. Několik málo FOTO.
Toto byla služební cesta, spolu se Slobodanem Milanovičem a prof. Draganem Karadžičem po horách SRbska a Černé hory. Jeli jsme s Leticií, protože ústřední úkol byl nasbírat vzorky borovice pro izolaci Gremmeniella abietina. To se také podařilo. Navštívili jsme srbské pohoří Kopaonik a černohorský Dormitor, kde jsme nocovali přímo v rodném domku prof. Karadžiče. Celkem to bylo z Brna do Boršova autem - Letiswfitem 2600km. FOTO
Eva Bajgarová mě zas po letech pozvala na pořádný vejšlap. Tentokrát přes půl Beskyd a ještě k tomu v noci. Nachodili jsme asi 54km a celkem nastoupali převýšení asi 2500m. Ovšem ten ranní rozbřesk stál za to - foto.
Konference kolem chorob dřevin se po předchozí ve Španělsku konala letos u nás a přímo v pivovaru v Černé Hoře. Každý den byla pro více než stovku účastníků naplánovaná exkurze. Do Moravského krasu, arboret, do Brna, na zámek Lysice a do Lednicko-valtického areálu. Pro samé pořádání jsem ale nestíhal moc fotit. Část fotek je od Věrky Tomešové. TADY JSOU

Hlavní cvičení předmětu Fytopatologie pro zahradnické obory bylo letos pojato velkolepěji. Ve čtvrtek jsme navštívili arboreta našeho Školního lesního podniku, v pátek Lednicko-valtický areál, v Lednici se občerstvili ve sklípku a přespali. V sobotu dopoledne jsme se exkurzním tempem vydali lužním lesem z Lednice do Břeclavi. Díky všem studentům za účast, pozornost a vzorné chování. Akci určitě někdy zopakujeme, pokud nás opět podpoří evropské rozvojové fondy a MŠMT :-) TADY jsou obrázky.
Již tradiční, nóbl veteránistická akce se konala ve Vanieck gallery - bývalé tovární hale, přímo v centru Brna. Součástí byla i aukce veteránů a sběratelských předmětů, módní přehlídka 20. až 60. let, samozřejmě s přehlídkou klobouků firmy Dantes. FOTO
10 lidí z našeho ústavu se zúčastnilo pro nás pořádaného semináře, kde jsme si prohlédli a mikroskopovali kolem 70-ti chorob a škůdců a na různých dřevinách. Několik ilustračních fotografií ZDE.
Vlastně tu nejsou fotky z vlastního kurzu, jen fotky několika zvířátek z olomoucké ZOO.
První meeting skupiny zabývající se chřadnutím jasanu se konal v Litvě. Já se tam rozhodl jet autem, přes celé Polsko, které nemám vůbec prozkoumané. Vzal jsem s sebou Míšu a na jeden den jsme se podívali i do Bielověžského pralesa
Na letní vodu jsme se tentokrát vydali opět na Slovensko. Jelo nás asi 16, urazili jsme asi 70 kilometrů poměrně klidné, ale ne zrovna pomalu tekoucí řeky. Počasí, pravda, mohlo být lepší. Fotil jsem přístrojem Opema na čb film.
Tradiční podzimní hlavní cvičení zaměřené na choroby dřevin proběhlo po letech opět v zámeckém parku v Lednicu a na Rendez-vous u Valtic. Přes osmdesát fotografií s určenými houbami ZDE.
S Liborem Jankovským a Leticií, naší kolegyní ze Španělska, jsme byli pozváni na výroční konferenci do Srbska. Prošli jsme si Bělehrad a Nový Sad, vyslechli příspěvky v srbštině, prezentaci měl jen Libor. Jedno video v galeriii zachycuje zdravici bulharského profesora v srbštině a druhé Liborovu zdravici. 70 fotografií je TADY.
Sraz veteránů začal už páteční sváteční projížďkou po Moravském krasu, kterou jsem absolvoval na bicyklu CSODA. Sobotní závod do vrchu prověřil pískovou R12 a Petrovu šedivku, se kterou boural během tréninkových jízd boural. Nic vážného se ale nestalo, i když srážka musela vypadat hrozivě. Já vezl v sajdě Míšu a na tandemu Gabču Vichrovou. Počasí vyšlo perfektně a účast byla skvělá! Přes 200 fotografií ZDE.
S šedivkou a pískovkou  jsme se pro ověření renovac s Petrem Hošťálkem vydali  po sedmdesáti letech dobít Stalingrad. Dnešní Volgograd jsme opravdu úspěšně dobili, najeli jsme přes 7000km, vykoupali se v desítkách řek, snědli desítky zmrzlin a vypili desítky litrů kvasu. Jeli jsme přes Vídeň, Bratislavu, Nitru, Užhorod, Lvov, Kijev, Dněpropetrovsk, Doněck, Luhaňsk, Volgograd, Rostov na Donu, Taganrog, Maryupol, Melitopol, Oděsu, Kišiněv, Černivce, Rachov, Chust, Mukačevo, Prešov, Poprad, Žilinu, Bučovice, Brno a Horní Radouň do Boršova nad Vltavou. Kompletní fotogalerie všech fotek (přes 800) je ZDE, je doplněná i o popisky. Užší výběr fotografií (přes 400) je TADY.
Krásný sraz kejvačkářů, kteří bohužel přezbrojují na novější mašiny. Míša řídila Velorex, já péráka. Jen ten Jaromír, kdyby tam byl víc! FOTO
Překrásná svatba dvou pionýrů, v přírodě, na rodinném statku Vyhnalov. FOTO
Svatba se konala za parného počasí, hojné účasti a dobré nálady v altánku pod Špilberkem, báječná hostina pak ve funkcionalistické kavárně Era. 190 fotografií k prohlédnutí ZDE.
Setkání kolem stovky vědců z oboru vegetativního množení dřevin pomocí somatické embryogeneze proběhlo v Brně. Já jsem účinkoval coby fotograf a částečně organizátor. Kolem 100 fotek je ZDE.
Tradiční mezinárodní sraz historických vozidel se konal letos s minimem obvyklého deště. Já se účastnil s Viktorem Jankovským na pískové BMW R12 z roku 1941. FOTKY
Skupina studentů 4. ročníku fakulty agronomické a lesnické z Florencie nás navštívila na celý týden, projeli jsme s nimi Moravu a Čechy, viděli Litovelské Pomoraví sjeli si na raftu, pohladili si telátka v JZD Svojetín u Telče, koštli 5 druhů ryb v Třeboni a v Budějovicích ochutnali Budvar. Nekolik fotek TADY.
Závod série Českého poháru dračích lodí na 200, 500 a 2000m na krásném Opatovickm rybníku v Třeboni. Fotky ZDE.
Byl to můj první sraz s mým Enfieldem, kterého jsem si koupil v Indii, a tedy první setkání s klubem Bullet boys, což, jak jsem zjistil, je vynikající parta. Sjelo kolem dvacítky Enfieldů a absolvovali jsme kolem 100km dlouhou projížďku celou Českou Kanadou, která měla nečekaně pestrý program. Podívali jsme se po Slavonicích, vylezli na Landštejn, prolezli bývalé československé opevnění, navštívili muzeum samorostů a hospůdku, kde sedával Jiří Hanzelka. Počasí bylo skvělé, nikdo ani neměl žádný technickým problém, a tak se projížďka vlekla ve velmi pohodovém duchu. Víc takových srazů! Zde je několik velmi málo FOTEK.
Workshop s více než evropskou účastí jsme zorganizovali na naší Mendelově univerzitě pro fytopatology, kteří se chtěli vzdělat v identifikaci, izolaci, genetice a studiu bionomie červené sypavky borovicové. Neseděli jsme ale jen u mikroskopů a v laboratořích, ale navštívili jsme dvě arboreta a pivovar Černá hora. 53 fotek TADY.
Půvabná rallye pořádaná našim veteránklubem se opět pochlubila nádhernými unikáty. Bohužel se odpoledne pokazilo počasí, proto nemám moc fotografií z trati, přesto jich je ale dost, a to přímo TADY.
Již třetí ročník prvomájového socialistického průvodu historických vozidel přetčil svou účastí očekávání nejen pořadatelů. Počasí bylo skvostné, nálada ještě lepší. Trasa vedla tradičně z Boršova od Brejžků, přes Záhorčice, Jamné, Kroclov a přes Kocourov zpět do Boršova. Akci jsme pěkně zakončili s kytarou na zahrádce U Brejžků. Přes stovku fotografií naleznete v galerii.
Konečně foto z minulé Třiadvacítky - osady. Osada byla milá událost, nevyrazilo náís z Budějovic mnoho, ale plno trempů se přidalo cestou. V noci nebyla žádná extra zima, druhý den jsme vzdali poctu Václavu Havlovi v pravé poledne, kdy jsme u ohně drželi minutu ticha, zazpívali hymnu a vypili černé - smuteční pivo. Fotil jsem německých měchovým přístrojem asi z roku 1930, zde je pár fotografií.
S Míšou jsme vyrazili za Vencou na Boubín, abysme si zaběžkovali kolem Borových Lad a druhý den na sněžnicích vystoupili na Boubín. Teploty sepohybovaly kolem -13°C, ale bylo krásné počasí. FOTO.
Silvestr a moje třicetiny jsme oslavili v Boršovině. Program byl bohatý - sjeli jsme si Vltavu ze Zlaté Koruny do Boršova, prohlédli 8mm filmy vlastní produkce, vyvolávali fotky v temné komoře a na nový rok vyrazili na čtyrech motorkách na Ledovou jízdu veteran klubu. ZDE je pár fotek.
Tradiční mezisváteční výšlap na jeden ze šumavských vrcholů, tentokrát na ten nejvyšší. Počasí bylo špičkové! FOTO
První koncert pěvěckého sboru Mendelovy unoverzity, kde jsem se aktivně účastnil., i když jen na několika písních. Hlavní program náležel trubačům, ale náš sbor se určitě stejně líbil víc! ZDE je několik fotek.
Brněnský klub příznivců mopedů této značky si na hodinku pronajal Masarykův okruh v Brně, aby trochu potrápil své stroje. Bohužel bylo zrovna po dešti a tak jezdili někteří jezdci hodně opatrně, někteří ale jeli opravdu na krev. Byla to každopádně legrační podívaná! FOTO
S Petrem Hošťálkem jsme se vydali zúčastnit se prvního ročníku srazu a jízdy motocyklů do r. v. 1929. Ostudu jsme neudělali, Petr jel na N.S.U. 5 HP z roku 1923 a já na jeho DKW ZM z roku 1925. Na jednu hodinku bylo uzavřené centrum města, které projíždělo téměř 80 stařičkých motocyklů. Hojná účast byla i od zn. BMW, podrámové modely byly okrasou celého srazu. Po jízdě jsme navštívili místní muzeum motorových vozidel, převážně vojensky zaměřené a cestou domů také půvabné muzeum v Altmünsteru. Kolem 160 fotografií je TADY.
Fotografie chorob, převážně chorošů, nalezených během terénních hlavních cvičení na Školním lesním podniku - v arboretech Řícmanice, Křtiny, na PR Rakovec a v jejím okolí. Fotky slouží zejména k výukovým účelům. ZDE JSOU.
Jakožto absolvent Gymnázia J. V. Jirsíka a někdejší aktivní člen jeho smíšeného pěveckého sboru Mendík, jsem se zúčastnil pětidenního zájezdu do slovenské vesnice v Rumunsku a vesnice s českou komunitou - Holuboje v Moldávii. Nejen na těchto místech jsme krásně zpívali našim krajanům, kteří se občas také hudebně předvedli. Navštívili jsme také pravoslavný klášter na severu Rumunska, vinařské závody v Moldávii, bohužel jsme vůbec nestihli Kišiněv a slíbené termální lázně. Škoda, že se 3500km muselo stihnout za pouhých pět dní. Museli jsme proto v autobuse sedět celých 72 hodin. Přes 130 fotek TU.
S Míšou jsme projezděli v mžiku střední, severní i západní Čechy s očima vypleštěnýma na reznoucí borové jehličí a pak se vypravili do Weimaru za její spolužačkou Petrou Holoušovou, kde jsme přespali dvě noci. Přitom jsme zajeli do Muzea motorových vozidel v Suhlu, městě slavné zbrojovky, která vyráběla mimo jiné motocykly AWO a Simson. Do programu jsme zařadili i nezapomenutelný výlet po Duryňském lese za tmy bouřky. Asi 150 obrázků je TADY.
Konal se pro Střední zdravotniskou školu z Českých Budějovic a pro Gymnázium svobodného řádu Maltézských rytířů ze Skutče. já se účastnil jako vodácký instruktor a fotograf, Míša jako kuchařka. Pěkně jsme si všichni mákli, počasí nebylo nejlepší, vody málo, ale zážitků spusty. ZDE je asi 150 obrázků.
Tradiční akce opět v netradičním termínu. Za účelem vyhnout se dešti pořadatelé opět změnili termín konání. Stále nechápu, že počasí se řídí právě podle konání tohoto mezinárodního srazu historických vozidel, takže opět lilo. Já se účastnil s Ogarem 350, r. v. 1948, který měl svou premiéru a Michalu Hojdovi jsem zapůjčil BMW R12, šedivku v sanitním provedení. Oba stroje navzdory počasí a náročnému zacházení nezklamaly a všeproběhlo hladce. FOTO
Obrovská veteránská akce na brněnském výstavišti, která trvá až do čtvrtka 9. 6. Měl jsem tu čest vystavit tam naší sanitní BMW R12. Kolem stovky fotek TU.
Další meeting fytopatologické sekce mezinárodní unie pro lesnické výzkumné organizace se konal na samém severu Španělsku, poblíž Santanderu. Bydlela jsem trošku spartansky, ale o to větší kouzlo mělo naše útočiště kouzlo. Bydleli jsme totiž ve stařičkém klášteře s nikterak vysokým luxusem. Já s Pepou Janouškem jsme si úspěšně odprezentovali svoje a vůbec meeting splnil očekávání, příště - za dva roky se koná u nás v Brně! Přes 160 obrázku čeká ZDE.
Krásná komorní akce se konala jedno sobotní dopoledne v Brně. Malý sraz asi padesátky veteránů různého stáří byl zpestřen tombolou s první cenou Babetou, fingovanou, ale velmi působivou havárií Oltcita a doprovázen příjemnou muzikou. Nějako to foto TADY.
Srazu se účastnilo letos již přes 300 historických vozidel a 125 z nich bylo vyrobeno před rokem 1930. Počasí se velmi vydařilo a bylo tedy i dost publika nejen na startu, ale i na trati. Já jel mimo soutěž, jako fotograf, s šedivou sanitní BMW R12 s Míšou. 250 fotek TADY.
Evropský setkání zástupců lesnicko-výzkumných organizací na zámku v Křtinách a přilehlém okolí našeho školního polesí. 75 fotografií TŮDLENCT.
Tradiční hlavní cvičení po arboretech Řícmanice a Křtiny. Foto je zde za účelem výuky - opakování studentů, co na hlavním cvičení viděli. TU jsou ony houby.
Jarní rozpuk lesa mě inspiroval sbalit usárnu a vyšlápnout si do lesa kolem Vltavy a někde přespat. Vyrazil jsem z domu v Budějcích ve dvě odpoledne, došel kamsi za Zlatou Korunu, přespal pod smrkem a druhý den v půl deváté došel do Krumlova. Několik bezvýznamných fotografií ZDE.
S teamem Czechglobe jsem se zúčastnil několikadenní akce, napůl opravdu výletního charakteru, navštívili jsme i úchvatné Javoříčské jeskyně a napůl odborného charakteru - konference týkající se krajinné ekologie, resp. její výuky, v Horce nad Moravou. Součástí konference bylo i splutí meandrovitého úseku Moravy asi na hodinku a půl. Několik obrázků ZDE.
Stalo se to v zámečku Belcredi v Brně-Líšni. Nevěsta byla krásná a ženich sekáč! Hostina proběhla v Penizonu U Richarda v Žebětíně, kde se točilo vynikající pivo všemožných příchutí. Galerie se 180 fotografiemi je ZDE.
Výlet za Míšou domů, na Chodsko. Protáhla mě celým krajem, byli jsme v Domažlicích, v Chodském muzeu, v Klatovech, v Chudenickém arboretu, druhý den jsme pěkným obloukem obešli celý Koloveč a třetí den navštívili Kolovečské muezuem řemesel i s pověstným mlýnem na přemílání starých bab. Nějaké ty fotky jsou TADY.
Využil jsem příležitosti a pozvání do NTM v Praze, spolu s redaktory časopisu Motor Journal, podívat se do čerstvě otevřeného NTM. Muzeum bylo otevřeno po rekonstrukci a velmi se obohatila sbírka motocyklů, zejména o stařičké stroje z meziválečného i staršího období. K vidění jsou i četné neznámé československé značky. K prohlédnutí je 100 fotografií.
Tradiční výlet na víkendové běžky v Jeseníkách s Pecou a jeho partou. Tentokrát nás bylo asi jedenáct. Lepší počasí jsme si nemohli přát. Celou dobu krásně jasno a výborná viditelnost z hřebene. Bydleli jsme na chatě Zvonička u Staré vsi a odtud se první den jelo nahoru, k jelenní studánce a přes chatu Alfrédku zase dolů. Druhý den jsme vyrazili na Rabštejn. Necelých padesát fotek TADY.
S CK Rajbas jsme se s Petrem Hošťálkem vydali na zájezd s dalšími třemi účastníky do Indie a Nepálu. Motocykly zapůjčené v Dilí jsme obdrželi v Rudrapuru  a vyrazili do Nepálu.  Tam jsem navštívili národní parky v nížinách s nosorožci a slony, budhistické kláštery vysoko v Himalájích, kam jsme vyjeli po kamenitých a hlavně prašných silničkách. V Kathmandú jsme si zakoupili také vyhlídkový let na Everest. Celkem jsme najeli kolem 2000 km na úžasných indických strojích Royal Enfield bullet 500 Machismo, vyrobených 2005 - 2008, které ale svým designem a konstrukcí naprosto odpovídají původním Enfieldům vyráběným v Indii v padesátých letech. Byla ta akce naprosto plná nezapomenutelných zážitků. Každý den si člověk uvědomoval, jaké je to nesmírné dobrodružství a jak krásné chvíle prožívá. Něco kolem 1600 fotek najdete ZDE. Promítání fotek se určitě nějaké uskuteční, první bude zřejmě v Greenu, na Kohoutkách, 9. 12. 2010 od 19:00. S Petrem Hošťálkem také o celém zájezdu píšeme knížku. Snad se vše podaří a bude pokřtěna na březnové výstavě Motocykl v Praze.
Proběhlo ve standartních prostorách. V pondělí v rezervaci Coufavá a v úterý arboreta Křtiny a Řícmanici, demonstrace poškození zvěří a pevníku krvavějícího na Proklestu "U konvičky" a kořenovníku vrstevnatého v Rakoveckém údolí. 160 pojmenováných fotek ZDE.
Oslavu jsme uspořádali v prostoru letního dětského tábora ve Strýčičích. Přijela celá rodina, bylo nás tam celkem 18! Uvařili jsme slepičí polévku a výborný srnčí guláš, zazpívali si s kytarou a vůbec se pěkně pobavili. Pár celkem ještě slušných fotek TU.
Ačkoliv jsem v Brně už deset let, letos jsem se této akce zúčastnil poprvé. A až teď vidím, oč jsem přicházel. Prostě nádhera. Kolem 250 vozidel převážně vyrobených do roku 1939 a čtyřtaktních motocyklů do roku 1965, jezdci perfektně dobově oblečeni, módní přehlídka klobouků, krásná klikatá trasa závodu, perfektní počasí. Já se účastnil se startovním číslem 191 s BMW R12, 1940. V sajdě seděl Tomáš Žid. 136 obrázků TADY.
Letos jsem se účastnil s BMW R12, stejnou jako na Křivonosce. není to můj vlastní motocykl, ale dodělával jsem k němu zadní blatník a veškeré příslušenství, karburátor, zapalování, spoustu dalších oprav, ale hlavně celý sajdkár. Motocykl celý závod odjel skvěle, ale bohužel se mu na srazu tak líbilo, že odmítl odjet. Museli jsme ho příští den přitáhnout do Budějovic na laně :-/ FOTKY
Další z opravdu vydařených akcí bylo splutí středního toku řeky Moravy. Jelo nás 15, takže chudák Venca odjel celou řeku sám. Startovali jsme v Rudě nad Moravou a ikdyž byl asi 8cm podstav, docela to jelo pěkně. Celý úsek, který jsme projížděli, vedl většinou lužním lesem nebo kolem pastvin, přes CHKO Litovelské Pomoraví a byl obdivuhodně meandrující a přitom s docela živým proudem a spousta spadanými stromy, kterým se ale šlo většinou vyhnout. knčili jsme u loděnice, kde jsme si půjčili lodě, v Olomouci. Počasí vyšlo skvěle, tábořili jsme většinou na divoko, vařili v kotlíku a i to přispělo, spolu s kytarami ke správné vodácké pohodě a pěknému společnému prožitku. Fotil jsem Exaktou a 24 fotek je zde.
Letos jsem byl opět pozván Tomášem Malinkou na hody k nim do Morkůvek. Je to opravdová nádhera a Čechovi je z toho smutno, když vidí jak tady, na jižní Moravě uchovávají a velebí každičký kousíček mozaiky takové skvostné tradice, kterou dovádí k úžasné dokonalosti. Bylo mi ctí se zúčastnit a jako poděkování... PÁR FOTEK
Vzali se v malém altánku na louce ve dvanáct hodin u mlýna u Černíkovic, poblíž Rychnova nad Kněžnou. Peklo se prasátko a tradičně od Židů bylo nepřekonatelně dobré! S Tomem Májkem a Lindou jsme brnkali na kytary a vše proběhlo v příjemné, neuspěchané a přátelské atmosféře. Přes 200 fotek ZDE.
Opět po roce ve Vrábči, účast hojná, jako vždycky, plno muziky, vůně dvoutaktních koní, krásné počasí a krásná projížďka Blanským lesem se zastávkou ve Lhenicích, kde byly nové soutěžní disciplíny, jako švihání bičem na cíl, jedení papričky a jiné. Fotek moc nemám, fotil jsem jen ze sedla na mobil. TADY jsou.
Dothi meeting organised by Serbian Institute of lowland forestry and environment. Pictures
Krásná svatba mé krásné bývalé studentky a kamarádky proběhla v Brně Židenicích. Dostalo se mi té cti, odvézt k obřadu nevěstu. Fotky z večera radši nemám :-D Zábava byla skvělá! Pekl se vynikající pašík, pilo se moravské víno, hrál seamerický baseball a hrálo se a zpívalo se španělskou kytarou. Fotky z obřadu TADY.
Sl. Galbová je bakalářkou oboru německý jazyk a literatura. FOTO
Závody Českého poháru dračích lodí v Šamoríně, kousek za Bratislavou, na malém jezírku pod hrází Vodního díla Gabčíkovo. Další ze série závodů Českého poháru se konal netradičně na Slovensku, aby se fenomén závodů dračích lodí patřičně rozšířil i na Slovensku. Naše umístění bylo velmi nevalné :-D Fotky bohužel jen z malého kompaktíku TADY.
S Dragonclubem Brno jsme vyrazili opět do jihočeských vod, tentokrát na rybník Svět, počasí bylo dokonalé a pěkně jsme si zazávodili. FOTKY
Závodů jsem se letos hrdě účastnil už jako člen Dragonclubu Brno, nedopadli jsme zrovna nejlépe, ale krásný dojem z celé akce to určitě nepokazilo! Celých 235 fotek ZDE.
Účastnil jsem se s pískovou BMW R12, v sajdě seděl Michal Hojda a na tandemu jeho Rumová Víla. V naší kategorii jsme skončili devátí, docela se dařilo nenabrat trestné body. Celkový počet soutěžících byl něco přes 320!! Závod se vydařil, bylo celkem teplo a déšť jsme rachotem našich skvostů taky nespustili. Asi 130 fotek TADY.
MRozhodl jsem se zainvestovat do své chaloupky a vyměnit střechu. O víkendu 27. - 28. 3. 2010 jsme s bratrem Pájou, Alešem a Bohoušem Kubou shodily starou krytinu a latě. Zezačátku nám pomáhal i Venca Janota, který ale bohužel po demontáži střechy na Špačkárně tak nešťastně skočil se střechy do vleku, že si natáhl kolenní vazy a musel do nemocnice. Jára Janota nám ochotně traktorem všechny staré tašky vyvezl traktorem a rozptýlil kamsi do cesty. Ihned 29. 3. nastoupili pokrývači v čele s panem Václavem Vágnerem a 11. 4. 2010 jsem střechu přebral. Kdyby někoho zajímala cena komplet střechy bez demontáže, která má plochu asi 245 čtverečních metrů a četné lomy a vůbec úhlové problémy :-D, přišla mě na 201 322 Kč s DPH. Dokumentární foto ZDE.
Do Vídně jsme vyrazili s maminou, Pájou a Oktávkou kvůli koncertu maminčina idola Kevina Costnera. Před koncertem jsme se také trochu prošli centrem, stejně jako pak s Pájou večer, během koncertu. Pár fotek zde.
V 9 - 10 lidech jsme vyrazili zaběžkovat do Jeseníků. Dvoudenní trasa vedla z Ramzové, odkud jsme se popovezli lanovkou, přes Šerák, Keprník, Červenohorské sedlo, chatu Barborka, kde jsme nocovali, Petrovy kameny, chatu Alfrédka, až do Rýmařova. Počasí první den nebylo nic moc, sněžilo, bylo zataženo, ale druhý den nám to vynahradil. Fotky TŮDLE.
Jako každý rok jsme se opět sešli s několika spolužáky a ostatními kamarády u Matouše Bechynského. Tentokrát jsme sídlili v Matoušovo hájence ve Velké Černoci. Úspěšná naháňka probíhala v honitbě Špičák u Kounova. Střelilo se 23 kusů černé, jeden srnec a jedna liška. Moje fotky TADY
Silvestra jsme letos trávili u Venci Janoty ve Včelné pod Boubínem. Původně jsme plánovali snowboardovat, ale počasí přálo spíš pěším procházkám, a tak jsme si vyšlápli na Boubín a druhý den udělali výlet na hrad Kašperk a do motocyklového muzea v Kašperských Horách. 1. 1. 2010 se konala tradiční ledová jízda VCC České Budějovice. Foto TADY.
Tradiční vandr na Třiadvacítku - osadu se letos konal opět. Počasí nám celkem přálo, žádná extra zima, sníh byl taky. Tradiční vybavení jsme letos trochu vylepšili motorovkou, kterou se ale aspoň udělal kus práce. Sám jsem se zúčastnil jen pobytu na osadě, protože jsem z časových důvodů musel dorazit se sajdou. Foto ze sovětského Zorkije 3-S ZDE.
Naháňka s opět velmi hojnou účastí, tentokrát s vynikajícím počasím. Hojná účast se týkala i černé zvěře. Z mého střeleckého stanoviště jsem viděl prasata čtyřikrát a z toho třikrát na dostřel S-ballu mé brokovnice. Dvě selata jsem tedy ulovil. i když první jen dost ošklivě postřelil. I ostatním se dařilo, takže na výřadu leželo 14 kusů černé zvěře a dokonce jedna laň.  Jednalo se opět  o nadháňku, takže honci v leči spíše slídili se psy, proto střelci ztrávili na štontech celé 3 hodiny. Mně tedy utekly velmi rychle a příjemně. ZDE je fotogalerie.
Naháňky na školním polesí Bílovice nad Svitavou se zůčastnilo 55 střelců, 36 honců a přes 20 psů. Střelila se jen 4 prasata. Počasí bylo otřesné. Celou dobu padal mokrý sníh, takže všichni honci byli promočení, což částečně napravoval výýýtečný gulášek k svačině, kafíčko s rumíčkem a buchtičky. Několik fotek TU.
První letošní naháňka MS Lhenice se konala společně s MS Mičovice a naháněla se Stráž. Už v první leči se střelily 4 prasat. Po Naháňce následovala poslední leč v jídelně JZD. Foto ZDE
Tradiční sraz veteránů v Táboře měl letos již 8. ročník, trasa jízdy spanilosti vedla z Tábora do Chýnova a přes Soběslav zpět, poté následoval závod do vrchu v Čelkovicích.  Já jel se sl. Galbovou a Cucperovou na K-750 a Tomášovi Májkovi jsem půjčil svého 250ccm péráka. Fotky od Míši jsou všechny TADY.
Opět úžasná akce u Tomáše Malinky, za neděli jsme nasbírali přes 1180kg vína a večer si trochu zazpívali ve sklípku, v pondělí bylo na programu pár oprav na Tomášových motocyklech. VOBRÁZKY
S Klubem dračích lodí Brno jsme se zúčastnili finálového závodu Českého poháru dračích lodí na Moravě v Kojetíně. Skončili jsme jak v MIXu, tak v OPENu na čtvrtém místě. 146 fotek zde.
Hned po návratu z předchozí oslavy jsem osdlal BMW, vzal s sebou Michala Hojdu a vyrazili jsme na jižní Moravu, do Morkůvek. Kamarád Tomáš Malinka nás pozval a my s chutí přijeli. Obdivovali jsme naprosto všechno. Muziku, která se s jihočeskými kapelami nedala srovnat jak co do intonace, tak co do výdrže, zkrátka mistři! Děvčata v nádherných krojích... ale hlavně nádhernou atmosféru srdečných a a pro nás netradičně se bavících lidí. Za celé dva dny tančení se mi stalo jen jednou, že by děvče odmítlo jít se mnou tančit - zrovna se utíkala udobřovat s manželem. Malinkovi nás u nich doma hostili přímo královsky a v pondělí jsme mohli i dokonce zaspravovat místní motocykl. Zkrátka nadprůměrně vydařená akce! Fotky TU.
Strýc František Bártík uspořádal oslavu ke svým padesátinám, na vrchu Myslivna v Novohradských horách. S bratrem Pájou jsme vzali kytary, takže bylo o zábavu postaráno. Oslava se myslím velmi vydařila! Několik fotek ZDE.
Tradiční sraz všech kývaček, pionýrů a jiných strojů RVHP se opět konal ve Vrábči. Tentokrát hrála kapela už i v pátek, ale na kytary se také čas našel, v sobotu byla pořádná projížďka se zastávkou ve Lhenicích. Foto TŮDLE.
Na utečeneckém blešáku v Brně jsem za pouhých 500 Kč zakoupil poukaz na seskok na gumovém laně ze Zvíkovského mostu. Rozhodl jsem se ho použít 11. 7. dopoledne, aktivně mě doprovodila sl. Galbová. Bylo to báječné, ale strašně krátké, z těch pár vteřin pádu si toho člověk příliš nepamatuje. Překvapilo mě ale, že to lano člověkem tolik netrhne, jak to často z dálky vypadá. Vše probíhá v děsivém klidu a je tu perfektně vymyšlené. Opravdu se není čeho bát, všem doporučuji! FOTO

Dothimeeting 2009 was organised by Anna Brown in Mundford (England). Some pictures.
S posádkou "Doktorandi z lesárny" jsme se zúčastnili závodu, kde soutěžilo celkem 27 posádek dračích lodí. Skončili jsme na 18 místě, což je celkem k našemu odbornostně i fyzicky ne příliš vynikajícímu týmu celkem dobrý výsledek. Počasí vyšlo také báječně, takže na tuhle krásnou a dobře organizovanou akci, kde jsme všichni poznali spoustu nových fajn lidí, jen tak nezapomenem a nejen to! Příští rok jedem zas a možná že budeme i trénovat ;-) Fotky ode mě jsou tůdlenc, od Kuby tadyklenc.
Opět velmi zdařilý meeting v hotýlku na ostrově půvabného a obrovského jezera v jižním Turecku, asi 150 km od Antálye. Jeli jsme v pěti lidech (Libor Jankovský, Michal Tomšovský, Dáša Palovčíková, Petr Šťastný a já), navázali jsme nové kontakty a přednesli krásné příspěvky, které měly ohlas, k tomu bylo výborné počasí, krááásná příroda, jezero na koupání také ušlo, jídlo výtečné... co víc si přát. Celých 271 fotek TADY.
První schůzka s norskými kolegy z Institutu lesa a krajiny, při které jsme se domluvili kdo, co a přibližně jak budeme v čerstvě zahájeném norsko - českém projektu dělat. Navštívili jsme pokusné plochy se smrky, které budou podrobeny týrání suchem a mimo toho navštívili pár pěkných míst. Škoda, že jsem nemohl s ostatními zůstat déle. Fotky TADY.
V devíti lidech jsme si vyrazili do Budapešti. Navštívili jsme parádní lázně, zemědělské muzeum s úžasnou sbírkou trofejí a velkou zoologickou zahradu, kde bylo možné si téměř každé zvíře pohladit a dokonce krmit! TADY jsou fotky ode mne, od Tomáše Žida TU...
Konference pořádaná Slovenskou akademií věd, kde jsme spolu s Petrem Šťastným a Věrkou Tomešovou přednesli svoje referáty. Druhý den byla také ukázka účinné tlakové injektáže proti klíněnce jírovcové. Druhý den jsme s Petrem Šťastným navštívili pokusnou plochu s jilmy u Banské Štiavnice, kde jsme přespali pod širákem, prohlédli si město a vyšlápli na nejvyšší horu Štiavnických vrchů - Sitno (1009 m n. m.). Celou služební cestu jsme úspěšně absolvovali na sajdkárovém motocyklu K-750, kterému tímto vzdávám hold, protože se vše obešlo bez jediné závady a byla to jeho nejdelší cesta. Škoda, že jsem zapomněl udělat foto motocyklu za ranního rozbřesku nad naší travnatou ložnicí :-)) Foto TADY.
Peklo se selátko, točil se černohorský Kvasárek, hrálo se i na kytary, účast byla celkem hojná, zkrátka vydařená akce, na které nechyběl ani zahraniční spolupracovník Thomas Cech s rodinou. Časem snad doplním i foto od ostatních, zatím moje fotky TADYK. A tůhle fotky od Martina Ernsta.
Seminář o mykorhizních houbách, jejich identifikaci a jejich využití ve školkách. Druhý den semináře byla exkurze do školky v Polsku, kde inokulují sadební materiál mykorhizními houbami. Foto ZDE.
Motocykl by měl absolvovat letošní Veterán rallye Křivonoska, proto je třeba ho po dávné renovaci zpojízdnit. Chvíli trvalo, než po slibování opravdu naskočil a mohl se rozjet. Bohužel se po zahřátí motoru zadíraly dříky výfukových ventilů ve vodítkách, které někdo bohužel vyrobil z oceli. Až se ale vyrobí vodítka bronzová, bude to jistě velmi jezdivý motocykl, se kterým se Hošťálek chystá v září dojet po ose do Brna a absolvovat závod do vrchu v Soběšicích.Série napůl nudistických fotografií ZDE :-))
Abych  mohl příští rok zahájit infekční testy, musel jsem si tento rok dojet pro jilmové sazenice až k Prešovu. Jel jsem Oktávkou s károu z půjčovny, zapůjčenou přesně podle velikosti padesáti kontejnerů s jilmy. Za první den jsem absolvoval cestu Brno - Prešov, cestou na Šariš jsem navštívil Spišský hrad, který mě naprosto uchvátil, ubytoval se v hotelu Šariš, povečeřel v Šarišské izbě Šarišskou kapustnicu a zapil to Šarišem. Druhý den ráno jsem vyzvedl v Školkárském stredisku Šariš v Šarišských Michaľanech 50 jilmů v pětilitrových kontejnerech a vydal se na cestu zpět do Brna. Třetí den ve čtvrtek jsme s Martinem Šrámkem a Ing. Stejskalem z LZ Židlochovice jilmy zasázeli do mezer mezi jasany na pasece Vranovského lesa. Všechno klaplo naprosto perfektně a TADY je 29 fotografií. 
Přátelé, kdo tam nebyl, neuvěří, jak byl krásnej.  Nabitý program v duchu Divokého Západu a vysoký podíl dam ale způsobil, že bar málo vydělával :-))  ZDE najdete vymazlené foto od Martina Čermáka... časem třeba přispěje ještě někdo s troškou do mlýna.
Koncert ska-kapely, kde hraje na mandolínu Jirka Libus a zpívá jeho drahá polovička. Konal se v klubu 100 WATT. Foto ZDE.
Konal se na půdě našeho ústavu, pod vedením Tomáše Čecha z Vídeňského výzkumáku. Pod mikroskopem jsme si prohlíželi mikrohouby, které u nás málo kdo zná a pozná. Fotky jsou z foťáku Tomáše Májka.
12. prosince v 10:00 jsem byl v aule MZLU promován na doktora (Ph.D. za jménem). Vykat mi nemusíte! Foto Tomáš Májek.
A few pictures from a meeting in Florence, especially from the field trip in Pisa and surrounding forests.
Tradiční hlavní cvičení lesního inženýrství proběhlo na lokalitách Lednický zámecký park, Rendez vous, druhý den arboretum Řícmanice, arboretum Křtiny a Rakovec. Foto výukového charakteru ZDE.
Asi 14 motocyklů, povětšinou starých známých se sjelo na dvoudenní akci v malé vísce nedaleko Netolic. Nechyběla ani malá projížďka. Velčer se pořádně řezalo do kytar a v pondělí, 27. vyšel dokonce i článek o akci a s rozhovorem se mnou. Článek napsal Petr Lundák, člen ČZ 150c klubu :-D On je také autorem většiny fotografií. S Liborem Jankovským, Petrem Kupcem,  oběma Tomáši a Pavlínou Šimkovou jsme se účastnili příjemné konference, kdy byla bohužel i jako jednací jazyk uznaná rumunština, takže jsme rozuměli pouze vlastním příspěvkům.  V neděli jsme se pokusili vyšlápnout na Fagaraš, trochu jsme neodhadli vzdálenosti a tak jsme skoro nevylezli z auta. Rozhodně ale bylo na co koukat. Rozhodně bylo co fotit, ale ne vždy jsem s sebou měl foťák, přesto najdete přes šedesát obrázků TADY.
Brali se v překrásném kostele Panny Marie v Křtinách a po obřadu následovalo představení skupiny historického šermu z Bratislavy. Mám jen pár fotek. S Káčkem, Ivankou a Tomášem jsem se účastnili tradičního srazu Dněprů a Uralů na Vysočině, pořádaným Pavlem Kučerou. Počasí stálo prostě za prd, ale i tak jsme si sraz moc užili, včetně dlouhé terénní vyjížďky s broděním. FOTO. With Libor and Tomáš we took part on IUFRO meeting in High tatras, in hotel Patria, which was the most luxury we have personally known. Meeting was devided into two conference days and one day of field trip to Tichá valley and Tatranská zruba - places damaged by wind, infested by Ips typographus and burned. Despite of quite bad weather we had a really nice time. Here are some PICTURES. A meeting organized by our Department of forest protection and game management began in Vienna and continued in Brno, Lednice, Tišnov and České Budějovice. Meeting was full of visits of places with Dothistroma occurrence, good beer and meal. Lot of lovely places were visited with a group of nice people. We are looking forward to join next meeting in U. K. My photos are available HERE. Splavení východoslovenského Laborce, Latorice a Bodrogu je zachyceno na těchto fotografiích. Barevné jsou od Venci, černobílé jsou moje, focené Aničkou. Na tento sraz jsem připravil tři své stroje. Velorex a dva peráky, které jsem svěřil Járovi a Vencovi Janotů. Cesta probíhala celkem bez komplikací, i když se nemohu zbavit dojmu, že srazu něco chybělo. Snad je trochu sportovního nádechu. Nebylo v čem soutěžit. Hudba byla strašná, ale prasátko celkem ušlo. Hlavní cena tomboly - Číza 175 z konce 70. let byla spíš pomsta, takže ani o tombolu jsme neusilovali. Foto ZDE. Na loňské konferenci, kterou pořádal náš ústav, jsem se, stejně jako v případě stáže ve Španělsku, seznámil s Albertem Santinim, který mě pozval k sobě do Institutu ochrany rostlin ve Florencii. Bydlím u syna jeho kolegy. Volba bydlet s Marcem byla perfektní. Skoro každý den den mě seznamuje s novými lidmi, se kterými se účastním příjemných akcí, jako třeba výlet do Apenin na Corno alle Scale, nebo zahradní párty. Je až s podivem, jak se zdejší mladí lidé baví. Spíš než by se šli opíjet do hospody, sejdou se u někoho doma nebo na zahradě a připraví obrovskou hostinu s nejrůznějšími pamlsky z masa, ovoce a zeleniny. To, že se přitom otevře láhev vína, je jen doplněk jídla.
Jinak je tu strašné horko celý týden co jsem tu. Ještě v devět večer je 30 °C a dnes ještě k tomu odporné vlhko. Prý jsou to ale i  ve zdejších podmínkách abnormálně teplé dni. Človšk začíná chápat význam dloooouhé siesty po obědě.
Takže první série fotek z prvního týdne by měla být ZDE, druhá TADY a poslední třetí, kde najdete fotky z výletu do Ŕíma a do Benátek TU.
      Několik fotografií digitalizovaných z filmu nafoceného báječnou, krásnou a historickou Exaktou Varex IIa. Vyjeli jsme si s Filipem, Peťou, Peťou a Peťou zalozit do Jeseníků. Navzdory vleklým obavám počasí vyšlo a lezli jsme celé dva dny. Několik fotek ze stěn TADY. Plná velikost fotky je stažitelná kliknutím na symbol při pravém dolním rohu každého obrázku. Za asistence Jany Krajňákové, jejího otce pana Liptáka a revírníka Rusnáka jsem provedl inokulaci pokusných jilmů, vypěstovaných z explantátových kultur. Jedná se o různé křížence evropských a asijských jilmů s  vysokou rezistencí. Na těchto stromech bude sledována v pravidelných intervalech defoliace, způsobená vpravením tekutého média se sporami Ophiostoma novo-ulmi do cévních svazků. Po inokulaci jsme navštívili přilehlé překrásné arboretum. Foto ZDE.

Druhý den po závodech dračích lodí jsem si s Vencou, Věrkou a Tomášem sjeli horní úsek Vltavy, z Lenory do Nové Pece, dříve než bude tento úsek z důvody ochrany přírody navždy pro vodáky uzavřen. Počasí vyšlo, voda tekla, prostředí naprosto úchvatné! 23 fotek TŮDLE.

Krásná akce probíhala v areálu lipenské loděnice. Soutěžilo 8 týmů nejrůznějšího složení, naše posádka Přátelé ČVUT se umístila jako druhá. Přes 120 fotografií ZDE.

Za účelem zvládnutí infekčních testů na jilmech jsem byl pozván Alejandrem Sollou ze španělské Plasencie na tři týdny na stáž. Fotografie budu přidávat postupně, takže první série zde, druhá tůdle a poslední třetí tady. Byl jsem pozván na pomoc na závody motokár a motocyklů do Písku. Sám jsem si také na dráze sjel na svém Peráku. FOTO Jakožto frekventanti kurzu Biotechnologie lesních dřevin jsme se vypravili za Janou Krajňákovou na návštěvu univerzity v italském Udine. Jak je z fotografií patrné, věnovali jsme se nejen laboratorním radovánkám. Navštívili jsme tématicky příbuzná oddělení univerzity, kde se nám místní akademici obětavě věnovali, prezentovali jsme vlastní výzkum a ve čtvrtek a v pátek podnikli výlety do okolí. Čtvrtek patřil Janině půvabnému bydlišti v Duině, tamní World college a samozřejmě moři, podél kterého jsme si vykračovali směrem k Terstu. Do Terstu jsme se také podívali, viděl jsem tam prvně západ slunce do moře, konečně vím, že to nezasyčí! V pátek jsme si vyšlápli do hor nad zemětřesením postiženou vesnicí  Gemona. Pokud máte zájem si některou fotku stáhnout v plném rozlišení, klikněte na malou ikonku u pravého dolního rohu fotografie v albu. Proběhl v Metropolu. A zase málo polky!!! Obchodním akademičkám to moc slušelo, měli tam výbornou pizzu, ale drahý lahváče :-( Foto tůdle. A pro složku s plnou velikostí fotek klikni ZDE. se konal na výstavišti a neměl chybu! Účast byla hojná, hudba skvělá, jen té polky mohlo být o něco víc, děvčatům to moooc slušelo. Hele!  Plná verze fotek ke stažení tůdlenc.
Naháňka probíhala u Kounova, nedaleko Rakovníka, v honitbě Bechynských. Střelilo se 14 prasat a jedna liška, účast byla hojná - přes devadesát účastníků, z toho kolem 30-ti honců. Poslední leč se konala tradičně v Pnětlukách, s mysliveckým soudem, tancovačkou i bohatou tombolou a částečně pokračovala i doma u Bechynských až do šesté hodiny ranní. Foto z příjemné a vydařené akce ZDE.






  Starší odkazy - čím novější, tím níže:

          Pár fotografií z laboratoří budovy C, při výuce metod molekulární biologie ZDE .

 

          Konala se v areálu sídla ŠLP FLE ČZU, na zámku v Kostelci nad Černými Lesy. FOTKY

 

         Sešli jsme se v hojném počtu, ples se konal v pavilonu "Z" Budějovického Výstaviště, škoda že nás vyhnali už v půl třetí:-) Tancovalo se moooc hezky! Fotky se snad objeví po kliknutí SEM

 

Několik obrázků v plné velikosti tady.

Ples se konal v kulturním domě v Hodoníně a myslím, že až na trochu líné muzikanty byl moc pěkný. Po plese jsme se plesovým autobusem přesunuli k holkám na privát do Břeclavi, kde jsme si pořádně zabušili do kytar a dokonce se konal i malý vyvětrávací výlet na Pohansko. Kupa hustýýých fotek TU.

S Iris a Tomášem jsme se vydali navštívit Lucku, která byla na stáži v Turíně. Při té příležitosti jsme navštívili tamější univerzitu a oddělení fytopatologie, kde jsme se docela hezky družili, předvedli prezentace našeho výzkumu a shlédli prezentace jejich doktorandů a laboratoře. Při té příležitosti jsme si udělali i s Luckou třídenní výlet k Ligurskému moři, přes Janov do Pisy a do Florencie. V Turíně jsme pak navštívili také Národní automobilové muzeum a na cestě domů ještě Benátky. Celkem jsme najeli něco přes 3500 km. Oktávka se držela, drobné závady ani nestojí za řeč a že trošku slintala z diferáku... no Bóže! To bylo jen chutí ke kilometrům:-) Vše poctivě zdokumentováno ZDE.

 

Konalo se opět v báječném prostoru předhůří Novohradských hor - tzv. Slepičích horách kolem Velkých Skalin. Na oficiálních stránkách Přežít se jistě časem objeví i fotografie z Wikiho foťáku. Moje fotografie si můžete prohlédnout a stáhnout tadyk.

Tento rok proběhl kurz geobiocenologického mapování v prostoru českých vesnic v rumunském Banátu, bydleli jsme u českých rodin ve Svaté Heleně a podnikali výlety do přilehlého okolí, do Gerniku a dál podél Dunaje na skok do Přírodního parku Železná vrata. Zájezdu se účastnili členové doktorského týmu a to i z Fakulty sociálních studií. Asi 200 fotografií si můžete prohlédnout tadyk

Na rafty do rakouských Alp jsem jel tedy spíš jako řidič, ale laskavá Severka se nade mnou slitovala, vzala volant za mě, takže jsem si jednou Salzu sjel. V sobotu odpoledne se jel kousek Teichlu, v neděli, pondělí i úterý Salza, bydleli jsme v penzionu ve Wildalpenském kempu, což byl vzhledem k počasí opravdu dobrý nápad. Fotky TU.

Tradiční, již 37. ročník srazu našeho veteran clubu. Přihlášeno přibližně 250 automobilů a motocyklů do roku výroby 1945. Já jel s Arielem 500 OHV model F, r. v.1929 se startovním číslem 24 a bohužel jsem se nijak neumístil. Fotky tady.

Mezinárodní konference týkající se chorob asimilačního aparátu a prýtů. Libor měl přednášku a já s Irčou poster. Čtvrtým účatníkem byla Mirka Bednářová. Jeli jsme Liborovým autem a ve čtyřhvězdičkovém hotelu se měli jako v bavlnce. Fotky.

Fotografie z tradičního každoročního srazu promovaných inženýrů :-) Průběžně budu doplňovat fotografie od Peti a Milana, až mi je pošlou. A už mi je poslali, takže je úúúplně všechny najdete zde:-) K tomu ještě video.

Ochutnávka fotografií z Podkarpatské Rusi (jen část) je tady. Ty úplně černobílé jsou digitalizované z barevného negativu, nebylo možné to odfiltrovat a vytáhnout barvy, takže pokud máte zájem vidět barevné originály, stejně jako papírovou formu těch černobílých, co jsou namodralé, najdete je všechny v mém fotoalbu.

 Proběhla od 13:00 v Modřicích u Brna.  Na radnici byl průběh standartní a v restauraci jsme vydrželi až do půl noci, tančilo se do roztrhání těla, zkrátka vydařená akce :-) Asi 276 fotografií tady.

Digitalizované fotky focené Exaktou na film najdete zde. V klasickém albu je samozřejmě uvidíte trošku lepší. Omlouvám se za tu mizernou společnou fotku, ale do teďka nemůžu pochopit, proč má ostrý jen střed a zbytek je rozplynutý :-(

Konal se v Třeboni a končil v Jílovicích. Náramně vydařená akce, za přijatelné startovné jsme se najedli a napili co hrdlo ráčelo a navíc si jetě prohlédli Třeboňský zámek. Já řídil Káčko s Járou a Milčou, Vencovi jsem půjčil Peráka. Fotky TU.

Mezinárodní, česko-rakouský tábor probíhal na srubu Amazonek, v Malčicích u Kaplice. Fotek jen část, protože většina je toho na cd, které se snad jednou dostane i ke mně. Každoroční sraz šílenců s "kejvačkama" měl standartní průběh. Sobotní jízda Blanským lesem, mj. přes Lhenice, večerní kapela a tanec a samozřejmě tradiční gumování nalitých účastníků, kterým není 700Kč za pneumatiku líto :-))) Účastnil jsem se v dopolední části na Peráku a od odpoledne s Velorexem a Verčou. Fotek je taky  jen pár.

Byl odstartován v pátek ráno v Koutech nad Desnou, povinný bivak v Loučné po 48 km, druhý den se vzhledem k počasí, které nakonec nebylo tak strašné, druhá etapa zkrátila na 38 km. Evy to vzdaly ze zdravotních důvodů už 1. den na 33 km, Kača s Ivou došly první den celý, ale na druhý si už netrofly. Já ušel ze druhý den asi 24 km. Pejsek Dasty se prostě zastavil a odmítal pokračovat bez své smečky a bez paničky, tak nezbývalo než sejít do údolí a závod vzdát. Přesto jsme dostali cen, že jsem je málem nepobral. Kočka na konci je Adélka Jirky Galleho ve Vrbně pod Pradědem. Fotky TU.

Evropská konference přibližně kolem pesticidů a trvale udržitelného obhospodařování lesů se konala asi 30 km od Florencie v horské vesničce s překrásným a velkým klášterem, ve kterém probíhalo i jednání. Bydleli jsme v hotelu hned vedle a na zahradu kláštera navazovalo úžasné arboretum ze čtyřicátých let 19. století. Fotky z terénu pocházejí z neuvěřitelně smíšených plantáží (hlošina, dub cer a zimní, jeřáb oskeruše a olše... srdčitá? (Alnus cordata), na vedlejší ploše také moruše, třešeň ptačí, ořešák, jasan úzkolistý. Arboretum jsme navštívili v pátek, a v sobotu, když už byl meeting oficiálně ukončený, jsem se vydal za krásami Florencie. Foto TADY.

Světovou konferenci o ochraně lesů jsme pořádali letos my. Hlavním výchozím místem byl Tišnov, ale cestovali jsme po celé Moravě. Jednalo a výletovalo se na Školním lesním podniku, v Ranšpurku u Lanžhota, v Lednici, v hotelu Kamzík v Karlově pod Praděem a nakonec i na naší fakultě. Přes některé organizační potíže byli účastníci spkojeni, stejně jako jejich manželky, pro které byl zajišťován ladies program a přeprava Oktávkou :-) Foto zde.

Vedla ho Doc. Jana Krajňáková z Udine. Dozvěděli jsme mnoho nového a zajímavého, ovšem fotodokumentaci jsem dost zanedbával. ZDE je pár fotografií z posledního dne.

Akce jsem zúčastnil jen od soboty večer do neděle. Jeli jsme se podívat na vltavíny kolem Chlumu nad Malší a Nesměně. Dá se říct, že jsme byli úspěšní a většina z nás vltavíny našla, ovšem s výjimkou mě. Pár fotografií z neděle.

Pár fotek norské návštěvy z Lednicko -Valtického areálu.

Dokumentace, kterou jsem byl dokonce obhajován u mysliveckého soudu :-)) Naháněla se spolu s Mičovickým sdružením Stráž, úlovek žádný, rána jedna, ovšem jen do horizontu.

Terénní cvičení proběhlo v prostorách ŠLP - v arboretu Křtiny a v Rakoveckém údolí a druhý den v Lednicko - Valtickém areálu (Randez vous a Lednický park). Foto tuna

Zdařilá tradiční akce, tentokrát v až 13-ti stupňovém mrazu. Fotky jsou od Venci a ode mě. Ty moje pochází z Haničky: Rolleiflex Standart, Tessar 3,8/75, na materiál Ilford pan 100 a 50 ASA. Přefoceno ve zvětšováku Canonem. Všechny fotky jsou zde.

Cílem letošní vyprdívací mezisvátkové výpravy byl vrchol Hraničník, vypínající se nad Novou Pecí, přímo na hranicích s Rakouskem. Auta jsem parkovali na celnici na Zadní Zvonkové, odtud jsme vystoupali na Smrčinu a pokračovali po hřebeni na Hraničník, sestup a návrat byl poněkud delší, než jsme předpokládali. Na zpáteční cestě jsme si přejeli Lipno přímo po zamrzlé hladině a v Budějcích jsme pro rozmrazení navštívili plovárnu.  Rezavým hřebem byla večeře v přilehlé restauraci. Opravdu nestálo za to, co stála. Foto tůdle.
Fotky ze Silvestra z Křižanova, tentokrát všechny, od Renči, Venci i ode mě. 

Pár obrázků z tradiční akce našeho veteranklubu, kam jsme zavítali rovnou ze silvestrovského výletu s Vencou a Járou Janotou na Káčku.
Úspěšná naháňka v lečích U Říhů a Brychů hora mě učinila králem honu. Střelil jsem jednu sele a druhé postřelil. Šest fotografií z Rolleiflexu.

Google